Posted in Przysłowia Świadomość

Pieniądze

Pieniądze Posted on 12 października 2017

Pieniądze, bieda i bogactwo w naszych przysłowiach. Znasz na pewno. Bez pracy nie ma kołaczy… Biednemu zawsze wiatr w oczy… Bogatemu to i byk się ocieli… Bogaty to złodziej. Świadomie omijam Pieniądze szczęścia nie dają, bo nie wszystkie przysłowia uważam za szkodliwe.

Dziwne mamy przekonania zaszyte w społecznej świadomości. Jak już ktoś ma pieniądze, to nie dość ze zdobył je wykorzystując innych, na pewno ukradł, do tego jeszcze biednym (bo ci są zawsze poszkodowani przez los i nigdy bogaci nie będą), to jeszcze na dodatek może się lenić, a i tak samo się wszystko będzie kręcić. Oczywiście na jego korzyść. A biedni muszą chapać od świtu do nocy, żeby tylko tego małego kołaczyka sobie wypracować.

Na dodatek, mało to atrakcyjna perspektywa takie bycie bogatym. Rozleniwiony, leżący na pieniądzach, zmanierowany dostępnością wszystkiego czego sobie zapragnie osobnik. Nie zachęca.

Brakuje w naszej kulturze wzorca osoby, która ma pieniądze bo na nie pracuje. Robi to inteligentnie, a nie zaharowując się na śmierć, ale używa mózgu i możliwości jakie ma. Nie dlatego, że okrada innych, nie dlatego, że pieniądze spłynęły jej z nieba. Brakuje i pewnie miną lata, zanim coś takiego trafi do ustnych przekazów przysłowiowo-powiedzeniowych. W międzyczasie jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sam pomyślał i zapisał to, w co chcesz wierzyć. Zamiast nieświadomie podążać za naszym okulałym kulturowym pojmowaniem  bogactwa.